Δευτέρα 26 Μαρτίου 2012

Η 7ΑΡΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και μάλιστα τα έξι τα έβαλε στο β΄ ημίχρονο. Αυτό έκανε τους στατιστικολόγους να ψάξουν τη ιστορία του Ολυμπιακού.
Στις 5/6/1977 ήταν η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός πέτυχε έξι γκολ στο πρώτο 45λεπτο σε αγώνα του για το πρωτάθλημα με την Παναχαϊκή με 9-1. Και στις 3/3/1974 πέτυχαν το ιστορικό 11-0 επί του Φωστήρα.
Και ο Ολυμπιακός έχει να σημειώσει << εφτάρα >> στο πρωτάθλημα από τις 31/8/2003 με 7-0 τον Ακράτητο στον Πύργο. Επίσης την προηγούμενη χρονιά είχε νικήσει με το ίδιο σκορ την Παναχαϊκή στη Ριζούπολη. Και η τελευταία φορά που έβαλε τόσα γκολ στον Καραϊσκάκη ήταν το 1994-1995 με 7-1 την Καβάλα. Συνολικά ο Ολυμπιακός έχει εννέα << εφτάρες >> στην Α΄ Εθνική.